پیشبینی موفقیت یا عدم موفقیت دانشجویان رشته عمران در فارغ التحصیلی با به کارگیری تکنیکهای داده کاوی

پیشبینی موفقیت یا عدم موفقیت دانشجویان رشته عمران در فارغ التحصیلی با به کارگیری تکنیکهای داده کاوی


  • 475 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 


در اين تحقیق با استفاده از تکنیك های داده کاوی به پیش بینی معدل کل در زمان فارغ التحصیلی و بررسی موفقیت يا عدم موفقیت دانشجويان رشته عمران دانشگاه شاهرود در فارغ التحصیلی پرداخته است و سعی شد با توجه به پارامترهايی همچون تعداد دروس) عمومی، پايه، اصلی) و معدل دروس (عمومی،پايه، اصلی ) و..... دانشجويان با استفاده از تکنیك درخت تصمیم بر روی داده های مورد نظر، عوامل و روابط موجود و تأثیرگذار در بهبود عملکرد و موفقیت دانشجويان در طول تحصیل شناسايی شوند که با توجه به مدل بدست آمده، سه ترم اول به عنوان بهترين حالت و بیشترين وابستگی برای پیش بینی معدل شناسايی شد. در نهايت اين نتايج شروعی برای ادامه تحقیقات و بررسی مدل های ديگری از جمله خوشه چینی که با درنظر گرفتن پارامترهای جديد نظیر بومی يا غیر بومی بودن، استفاده از خوابگاه توسط دانشجو و يا عدم استفاده از آن میباشد که میتوان به نتايج دقیقتری دست يافت. امید است استفاده از نتايج اين تحقیق کمکی در زمینه پیشرفت تحصیلی دانشجويان و برنامه ريزی درسی تصمیم گیرندگان عرصه آموزش عالی نمايد.

 

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

اگر در حال پژوهش در حوزه داده کاوی هستید، سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

​اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.