پیش بینی افزایش ثبت نام در مؤسسات آموزش عالی با استفاده از مدل MLP

پیش بینی افزایش ثبت نام در مؤسسات آموزش عالی با استفاده از مدل MLP


  • 276 بازدید

 آکادمی داده  که به زودی پنجمین سال فعالیت خود را جشن می گیرد سالهاست به دنبال ایجاد محتوای مفید برای علاقه مندان علوم داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده، مدیریت دانش، هوش تجاری و مباحث مرتبط است.  آکادمی داده  امیدوار است با این اقدامات بتواند اثری هر چند اندک در افزایش آگاهی علاقه مندان به این حوزه ها داشته باشد. در این سری مقالات  آکادمی داده  تلاش دارد مقالات جالب، جدید، پر محتوا و اثرگزار را در علوم داده‌کاوی، متن کاوی، مدیریت دانش، هوش تجاری و مباحث مرتبط ارایه نماید. در این سری مقالات ابتدا مقدمه و سپس نتیجه گیری مقالات ارایه شده است و سپس‌ فایل پی دی اف مقاله برای دانلود رایگان علاقه مندان توسط  آکادمی داده تهیه شده و قابل دانلود است.

چکیده 
در این مقاله، با استفاده از تکنیک داده کاوی بر روی مجموعه اطلاعات دواطلبان مقطع ارشد آزمون سراسری دانشگاه آزا د اسلامی، الگوریتمی جهت پیش بینی میزان جذب و افزایش ثبت نام دانشجو در سال های آتی ارائه دادیم. در این راستا ابتدا به مدل سازی داده ها در ۱۵ مدل شبکه عصبی پرداختیم و به منظور افزایش دقت از روش جمعی بوستینگ استفاده کردیم. سپس دو مدل: شبکه های عصبی و درخت تصمیم را بر روی مجموعه داده ها دوباره اعمال نمودیم و با شاخص ارزیابی دقت کاپا، نتایج حاصله را با هم مقایسه کردیم . در نهایت، دقت روش بوستینگ به منظور پیش بینی دانشجویانی که در رشته - محل قبول شده اند و ثبت نام می نمایند، حدودا ۹۶% برآورد شد.

نتیجه گیری
نتایج حاصل از این تحقیق در پیش بینی ثبت نام در دانشگاه ها بسیار مؤثر خواهد بود و تاکنون هیچ تحقیقی در این زمینه با استفاده از تکنیک های داده کاوی در ایران انجام نشده است . هم چنین توجه به این که داده ها مستقل از نوع آموزشگاه و بر پا به اطلاعات اصلی متقاضیان انتخاب شده است قابل تعمیم برای هر یک از آموزشگاهها و مؤسسات آموزش عالی است.

این مقاله توسط آکادمی داده تهیه شده است و از طریق لینک قابل دسترسی است. محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

اگر در حال پژوهش در حوزه داده کاوی هستید، سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

مجموعه مقالات فارسی به صورت یکجا نیز از طریق لینک قابل دسترسی هستند. 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.