پیش بینی بیماری دیابت با استفاده از شبکه عصبی و الگوریتم بهینه سازی ژنتیک

پیش بینی بیماری دیابت با استفاده از شبکه عصبی و الگوریتم بهینه سازی ژنتیک


  • 1,192 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

داده کاوی چیست؟

مقدمه ای بر داده کاوی سلامت 

ابزارهای داده کاوی

در اصطلاح پزشکی به قند خون بالا دیابت گفته می شود. تاکنون راه درمان قطعی برای آن یافت نگردیده است و امروزه تبدیل به یک بیماری گسترده در سراسر دنیا شده و میلیون ها نفر به آن مبتلا هستند. تنها راه امیدوار کننده برای این بیماران و ادامه یک زندگی، از طریق مراقبت صحیح شکل می گیرد. لذا در این مقاله بر آن شدیم تا گامی هر چند کوچک برای این بیماران برداریم تا بتوان این بیماری را به موقع تشخیص داد و از عوارض آن جلوگیری به عمل آورد. در این مقاله یک ساختار ترکیبی از شبکه های عصبی جهت تشخیص بیماری دیابت بکار برده شده است. این ساختار استفاده از الگوریتم ژنتیک جهت آموزش شبکه عصبی، پیش بینی دقیقی از وجود و یا عدم وجود بیماری می دهد تا بیماران در همان مراحل اول آگاه شوند و اقدامات لازم را جهت کنترل این بیماری انجام دهند.
این پیش بینی از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا از عوارض و آسیب های احتمالی از جمله بیماری چشمی، بیماری قلبی و.. ناشی از دیابت جلوگیری می شود. از طرف دیگر می توان بیمارانی را که به طور واقعی به این اقدامات تشخیصی و درمانی نیاز دارند در سریع ترین زمان و بیشترین دقت مشخص نماید. حتی در آینده می توان با تکیه بر تعداد داده های بیشتر آموزشی از مراکز انجمن دیابت در سراسر کشور به صورت چند مرکزی یک شبکه عصبی جامع تری پیاده سازی نمود تا بتواند به افراد بیمار و غیر بیمار مراجعه کننده کمک نماید.
این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

اگر به پژوهش در حوزه استفاده از داده کاوی برای پیش بینی بیماری علاقه مند هستید توصیه می شود حتما مجموعه استثنائی و بی نظیر مجموعه مقالات فارسی شامل بیش از دویست مقاله در مورد پیش بینی و تشخیص بیماری دیابت  و مجموعه های مشابه  را تهیه بفرمایید.

اگر در زمینه استفاده از داده کاوی برای پیش بینی بیماری در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.