پیش بینی بیماری دیابت با استفاده از شبکه های عصبی احتمالی

پیش بینی بیماری دیابت با استفاده از شبکه های عصبی احتمالی


  • 1,043 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

داده کاوی چیست؟

مقدمه ای بر داده کاوی سلامت 

ابزارهای داده کاوی

در اصطلاح پزشکی به قند خون بالا دیابت گفته می شود. تاکنون راه درمان قطعـی بـرای آن یافـت نگردیـده اسـت و امروزه تبدیل به یک بیماری گسترده در سراسر دنیا شده و میلیون ها نفر به آن مبتلا هستند. تنها راه امیدوار کننده بـرای این بیماران و ادامه یک زندگی، از طریق مراقبت صحیح شکل می گیرد. لذا در این مقاله بر آن شدیم تـا گـامی هـر چنـد کوچک برای این بیماران برداریم تا بتوان این بیماری را به موقع تشخیص داد و از عوارض آن جلوگیری به عمل آورد. 
در این مقاله از شبکه های عصبی مصنوعی احتمالی  (PNN )برای پیش بینی بیماری دیابت استفاده کرده ایم. این نمونه داده 90 % برای آموزش و 10 % برای آزمایش استفاده شد که در نهایت دقت تشخیص در مرحله ی آموزش برابر 82 % و در مرحله ی آزمایش برابر 77 % بود که هر دو معیار آموزش و آزمایش با دقت خوبی توانستند بیماری دیابت را تشخیص دهند. کارهایی که در آینده می توان انجام داد این است که با استفاده از ترکیب فازی و مدل های شبکه های عصبی مصنوعی یا ترکیب الگوریتم ژنتیک و مدل های شبکه های عصبی مصنوعی به تشخیص بیماری دیابت پرداخت.

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

اگر به پژوهش در حوزه استفاده از داده کاوی برای پیش بینی بیماری علاقه مند هستید توصیه می شود حتما مجموعه استثنائی و بی نظیر مجموعه مقالات فارسی شامل بیش از دویست مقاله در مورد پیش بینی و تشخیص بیماری دیابت  و مجموعه های مشابه  را تهیه بفرمایید.

اگر در زمینه استفاده از داده کاوی برای پیش بینی بیماری در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.