پیش بینی جرائم سایبری با بهره گیری از روش های داده کاوی و ارائه یک الگوریتم بهینه؛ مطالعه موردی پلیس فتا استان کرمانشاه

پیش بینی جرائم سایبری با بهره گیری از روش های داده کاوی و ارائه یک الگوریتم بهینه؛ مطالعه موردی پلیس فتا استان کرمانشاه


  • 560 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

استفاده  از داده کاوی برای پیش بینی  جرائم سایبری دارای قدمت بسیاری است در این تحقیق با استفاده  از الگوریتم  ترکیبی روشی برای پیش بینی  جرائم ارائه شده است. نقطه قوت این پژوهش مجموعه داده(دیتاست)  بومی این تحقیق می باشد. 
در این پژوهش مسئله مهم تشخیص، پیش بینی جرائم و کاهش خطاهای موجود می باشد. به همین منظور تحقیق میدانی در مرکز فتای کرمانشاه انجام گرفت و داده های استخراجی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. پس از پیاده سازی های مورد نظر و تجزیه و تحلیل نتایج الگوریتم از ۶ الگوریتم استفاده شده، الگوریتم های جدید دیگری استخراج شد که ترکیب الگوریتم های logitboost+ ibk بهتر تشخیص داده شد. پیاده سازی های صورت گرفته با نرم افزار Weka صورت گرفته که یکی از مهم ترین ابزار کار با داده ها در زمینه داده کاوی می باشد. با استفاده از ترکیب دو الگوریتم logitboost + ibk ، تأثیر آنها بر روی داده های واقعی، و مقایسه آن با سایر روش های گفته شده، ۹۵  درصد پیش بینی درستی داشته است. میزان خطای کمی در این روش وجود دارد که نشان دهنده میزان دقت این الگوریتم در پیش بینی جرائم سایبری بوده است.

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.