پیش بینی شخصیت

پیش بینی شخصیت


  • 553 بازدید

در این سلسله مقالات آکادمی داده به دنبال ارائه مطالبی است که محققین و علاقه‌مندان دانش علم داده با کاربردهای گسترده و عظیم این علم آشنا کند.
 علم داده با ظهور شبکه های اجتماعی رشد بسیار زیادی کرد زیرا داده های منتشر شده روز به روز گسترده‌تر شد به همین دلیل کارها و تحقیقات انجام شده در این حوزه مطالعاتی نیز رشد چشمگیری کرد.
بدین ترتیب در این مقالات کارهای انجام شده بر روی داده های شبکه های اجتماعی با استفاده از روش های داده کاوی و یادگیری ماشین ارائه خواهد شد. امید است مطالعه این مقالات برای اشخاصی که به دنبال تحقیق و پژوهش در حوزه کشف دانش از شبکه های اجتماعی با بهره گیری از داده کاوی و یادگیری ماشین هستند مفید و سودمند باشد.

یکی از حوزه‌های مطالعاتی که بسیار حائز اهمیت است و شایسته است که محققین توجه بیشتری کرده و تحقیقات و پژوهش‌های بیشتری تولید کنند کشف ارتباط بین شخصیت و رفتار ها و محتویات تولید شده توسط فرد در شبکه های اجتماعی است.
گلبک در سال ۲۰۱۱ یکی از این اولین تلاش ها را انجام داده است. در تحقیقی با استفاده از ویژگی‌های محتویات تولید شده توسط فرد شخصیت او را پیش بینی میکند دانشجویان رشته روانشناسی می‌دانند 5 تیپ شخصیتی شناخته می شود:
Openness, neuroticisim, consientiouness, extraversion and agreeableness
 در این تحقیق نیز خروجی کار یکی از این تیپ های شخصیتی است،  ورودی نیز از تحلیل احساس محتویات  توییت ها، ساختار توییت ها، ویژگی های زبانی حاصل از دو نرم افزار LIWC - MRC  تشکیل شده است.
دو الگوریتم تحلیل رگرسیون یعنی برای ایجاد مدل استفاده شده است. پیاده سازی توسط برنامه وکا انجام شده است و بر اساس نتایج بدست آمده بین شخصیت و رفتار در شبکه‌های اجتماعی ارتباط موثری وجود دارد. با تحلیل ساختار و محتویات توییت های یک کاربردر شبکه های اجتماعی توییتر می توان به شخصیت او پی برد. در کشورمان این موضوع کمتر شناخته شده است و مورد توجه محققین نبوده است.

کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه علم داده و داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 

 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.