پیش بینی شدت بیماری کرونری قلب در میان افراد سخت رو و مضطرب

پیش بینی شدت بیماری کرونری قلب در میان افراد سخت رو و مضطرب


  • 502 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

نتایج فوق نشان میدهد که سرسختی بر استرس اثر تعدیل کننده ای دارد همچنین با افزایش میزان سرسختی، از سطح استرس کاسته میشود . در پژوهش حاضر، در هر دو نمونه مردان و زنان مورد مطالعه، گروه سالم از سرسختی بالاتری نسبت به گروه بیمار برخوردار بود. در نمونه زنان، میانگین زنان سالم سیار بالاتر از زنان بیمار بوده است و تفاوت معنی داری در سطح 0.0001  وجود داشته است . در نمونه مردان هم میانگین سرسختی مردان سالم بالاتر از مردان بیمار بوده است ولی این تفاوت در سطح 0.05 معنی دار بوده است. همانطور که مشاهده شد، سرسختی زنان بیمار کمتر از مردان بیمار بوده است در این رابطه برخی از پژوهش ها از سودمند بودن اثر سرسختی بر سلامت زنان تاکید کرده اند [14] 
نتایج حاصل از این پژوهش، با نتایج پژوهش های انجام شده توسط کوباسا و همکاران همخوان بوده است و نشان میدهد که سرسخی میتواند اندازه قابل قبولی از سلامت جسمی و روانی افراد را پیش بینی کند. در این پژوهش، مردان در گروه بیمار و سالم از سر سخی بالاتری نسبت به زنان برخوردار بود و بین مردان مبتلا به بیماری کرونری قلب و زنان مبتلا به بیماری کرونری قلب تفاوت معنی داری در سطح 0.01 مشاهده شد. نتایج حاصل، این احتمال را پیش بینی می کند که جنسیت میتواند یک عامل تعیین کننده در زمینه اثر سرسختی بر سلامت افراد باشد. از این رو جنسیت باید به عنوان متغیر ارزشمندی در گسترش تئوری سرسختی مورد توجه قرار گیرد. همچنین میتوان چنین استنباط کرد که احتمالا ویژگی شخصیتی سرسختی، اثرات سودمند مشابهی بر سلامت زنان دارد. تا کنون پژوهش های زیادی نقش استرس را در ایجاد بیماری کرونری قلب تایید کرده اند. [12]۔ 
در اغلب این پژوهش ها رابطه مثبت معنی داری بین استرس و بیماری کرونری قلب گزارش شده است.  در پژوهش حاضر نیز سطح استرس بیماران کرونری قلب در مقایسه با گروه سالم بالاتر بود در هر دو نمونه مردان0.05

است. یعنی سرسختی یک عامل تعدیل کننده و مقاوم در برابر استرس است. سرسختی بالاتر در گروه سالم میتواند به عنوان یک منبع مقاومت در برابر استرس عمل کرده آسیب پذیری این افراد را در مقایسه با گروه کرونری قلب کاهش دهد. به طور خلاصه نتایج پژوهش حاضر مانند پژوهش های پیشین نشان میدهد که سرسختی میتواند به عنوان سپری در مقابل استرس که عامل اصلی بروز بیماری کرونری قلب است، عمل کند. بنابراین با توجه به نقش انسانی استرس و شخمت در ظهور بیماری کرونری قلبه میتوان پیشنهاد کرد که با استفاده از شیوه های درمان روانشناختی به ویژه رفتار درمانی شناخت درمانی و تقویت شبکه حمایت اجتماعی در کنار درمانهای جسمی، میزان استرس در بیماران کرونری قلب را کـاهش داد و بر طول دوره زندگی اين افراد افـزود . همچنـين د ر افراد مستعد بيماری کرونری قلب با تعديل واکـنش افـراد به استرس و تغيير عوامل خطر روانـی و اجتمـاعی زمينـه ساز برای بيماری کرونری قلب در اين افراد به طور معنی داری خطر ابتلاء به بيماری کرونری قلب را کاهش داد .
این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

چه چیزی داده کاوی نیست؟

داده کاوی چیست؟

آموزش ابزارِ داده کاوی رپیدماینر

در مورد داده کاوی سلامت


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 

اگر در حال پژوهش در حوزه داده کاوی هستید، سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

مجموعه مقالات فارسی به صورت یکجا نیز از طریق لینک قابل دسترسی هستند. 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.