پیش بینی عملکرد دانش آموزان مقطع متوسطه با تکنیکهای رده بند داده کاوی

پیش بینی عملکرد دانش آموزان مقطع متوسطه با تکنیکهای رده بند داده کاوی


  • 958 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

به منظور جمع بندی کلی در خصوص مدل های برتر رده بندی می توان اظهار نمود که روشهای بر پایه درخت تصمیم مانند درخت C4.5  و روشهای ماشین بردار پشتیبان و رگرسیون لجستیک برترین روشهای رده بندی بوده اند. همچنین مشخص است که در تمامی مجموعه داده ها با انتخاب حداقل 8 الی 23 متغیر تاثیرگذار از بین تمامی متغیرها میتوان به بیشترین دقت در مدلسازی دست یافت. اهمیت تخمین دقیق روند تحصیلی آتی دانش آموزان برای هر سیستم آموزشی که منجر به موفقیت بیشتر دانش آموزان میشود امری ضروری است. نتایج بدست آمده میتواند تا حدود زیادی منجر به افزایش ارتقا کیفی فرایند آموزش و یادگیری شود. مشاورین و معلمین سهم بیشتری از این نتایج را به خود اختصاص می دهند و می توانند دانش آموزان را تشویق به شرکت در فعالیتهای مختلف در راستای بهبود عملکردشان کنند. بعلاوه مدیران نیز از نتایج این رده بندی در راستای اولویت بندی روال های آموزشی و بهبود فرایند تخصیص منابع بهره برداری مینمایند. چنانچه داده های بیشتری مربوط به پایگاه داده دانش آموزان در مدارس آموزش و پرورش جمع آوری نماییم آن گاه به نتایج به مراتب دقیق تری دست خواهیم یافت. زیرا حجم نسبتا کوچک مجموعه داده مورد استفاده در دقت بدست آمده تاثیر بسیار زیادی می گذارد.

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.