پیش بینی وضعیت تحصیلی دانشجویان موسسه آموزش عالی صفاهان با استفاده از داده کاوی به کمک نرم افزار RapidMiner

پیش بینی وضعیت تحصیلی دانشجویان موسسه آموزش عالی صفاهان با استفاده از داده کاوی به کمک نرم افزار RapidMiner


  • 1,006 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

در این تحقیق با استفاده از رویکردی کاربردی روش دسته بندی مبتنی بر درخت تصمیم بر روی داده های دانشجویان موسسه آموزش عالی صفاهان اعمال گردید و مدل کاوشی به منظور پیش بینی وضعیت تحصیلی دانشجویان بر اساس مشخصه های آموزشی ایشان استخراج گردید.
در درخت تصمیم صفت های مهم تر در گره های بالای درخت قرار می گیرد. در این پروژه معدل ترم دوم در راس درخت قرار دارد که این مسئله دارای توجیه منطقی است . از آنجایی که اغلب دانشجویان در ترم اول به دلایل مختلف دچار افت تحصیل می شوند و از ترم دوم جدیت بیشتری در یادگیری دارند، بنابراین کاملا منطقی است که راس درخت از معدل ترم دوم شروع گردد. بنابراین جهت ارزیابی و پیش بینی آینده آموزشی ایشان در ترم های اول استفاده از معدل ترم دوم اهمیت و اعتبار بالاتری نسبت به معدل ترم اول داراست. این مدل برای پیش بینی وضعیت تحصیلی دانشجویان می تواند مورد استفاده قرار گیرد و براساس این پیش بینی دانشجویان در ۴ دسته عالی، خوب، متوسط و ضعیف رده بندی می گردند که بر این اساس می توان اقدامات مورد نیاز را برای حمایتشان و جلوگیری از مشکلات آتی برنامه ریزی و اعمال نمود.

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.