پیش بینی وضعیت مشروطی دانشجویان با استفاده از تکنیکهای داده کاوی ( موردکاوی : دانشگاه قم )

پیش بینی وضعیت مشروطی دانشجویان با استفاده از تکنیکهای داده کاوی ( موردکاوی : دانشگاه قم )


  • 530 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

در این مقاله مدلی برای پیش بینی مشروط شدن یا نشدن یک دانشجو در دوران تحصیلش ارائه گردید. برای پیش بینی واقع بینانه تر، از متوازن سازی داده ها بهره گرفته شد. برای ارزیابی مدل ها از معیار صحت وزن دار استفاده شده چرا که به دلیل متفاوت بودن ارزش پارامترهای مد نظر خبره، معیارهایی همچون صحت و معیار F معیارهای مناسبی نبودند، همچنین برای رسیدن به مدل با بیشترین دقت ترکیبی از روش های مختلف گسسته سازی و نسبت۔ های مختلف متوازن سازی (۷۰ به ۳۰ و ۶۰ به ۴۰) مورد آزمون قرار گرفت. نتایج حاصل از مدل برتر به سادگی از روی این مدل قابل تفسیر هستند نمونه ای از این نتایج، به شرح زیر است: در مقطع کارشناسی ویژگیهای میزان واحد گذرانده و رشته تحصیلی و در مقطع کارشناسی ارشد ویژگی دوره تحصیلی از تاثیرگذارترین ویژگی ها بر مشروطی هستند.
در آخر پیشنهاد می شود برای متوازن سازی داده ها از روش های ترکیبی همانند روش Modified bagging بهره گرفته شود. استفاده از این روشها ممکن است باعث افزایش دقت مدل گردد.

 

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.