چارچوب کاربردی تکنیک های داده کاوی در مدل سازی مسائل صنعت بانکداری

چارچوب کاربردی تکنیک های داده کاوی در مدل سازی مسائل صنعت بانکداری


  • 1,006 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

کاربرد تکنیک های داده کاوی در صنعت بانکداری موضوعی است که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است. در این پژوهش ،مسائل مرتبط با بانکداری در قالب سه حوزه پرکاربرد اعتبارسنجی مشتریان ،ارزش طول عمر مشتریان و بازاریابی دسته بندی شده و کاربرد تکنیک های داده کاوی در این سه حوزه مورد بررسی قرار گرفته است. براساس مطالعات انجام شده تکنیک های خوشه بندی و طبقه بندی بیش از سایر تکنیک های داده کاوی در مورد مسائل بانکداری مورد استفاده قرار گرفته اند. و از بین الگوریتم های طبقه بندی وخوشه بندی مدل های درخت تصمیم گیری ،شبکه های عصبی و الگوریتمk-means  حجم بیشتری از پژوهش ها را به خود تخصیص داده اند.همچنین در مواردی نیز مدل های سیستم خبره فازی و setp two استفاده شده است.تکنیک های دیگر داده کاوی نیز در حوزه های مختلف صنعت بانکداری وهمچنین حوزه های یاد شده می توانند مفید وقابل استفاده باشند.پیشنهاد ما براساس مطالعات انجام شده وتکنیک های پرکاربرد در حوزه اعتبارسنجی استفاده از تکنیک های طبقه بندی و در حوزه ارزش طول عمر مشتری استفاده از تکنیک های خوشه بندی از جمله شبکه عصبی و k-means و همچنین در حوزه بازاریابی استفاده از مدل های ترکیبی برای شناسایی سودآوری مشتریان است که می توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.