چالش های ثانویه داده کاوی

چالش های ثانویه داده کاوی


  • 732 بازدید

چالش‌های ثانویه به آن دسته  چالش هایی گفته می شود که در قیاس با چالش های اولیه از اهمیت کمتری برخوردارند .  البته می بایست توجه نمود ،  این امر بدان معنا نخواهد بود که اهمیت این چالش ها پایین است و یا حل مشکلات مربوط به آنها کار ساده و یا کم تاثیری است .  در ادامه به بررسی این چالش‌ها خواهیم پرداخت .

کیفیت داده

 مربوط به زمانی است که کیفیت داده ها پایین است .  به عنوان نمونه هنگامی که داده های ما شامل نویز ،  داده پرت ،  داده گمشده و داده تکرار شده باشد ،  شاهد پایین آمدن کیفیت داده ها خواهیم بود .

عدم مالکیت داده

 به دلایل گوناگون مانند توزیع شدگی ممکن است نتوانیم کل داده ها را یکجا در مالکیت داشته باشیم و فرآیند  کاوش را روی آنها انجام دهیم .

حفظ حریم شخصی داده ها

مربوط به زمانی است که باید با رعایت حریم شخصی ، داده ها را کاوش نماییم .  فرایند کاوش داده می بایست به گونه ای انجام شود که بتوان بدون دسترسی به همه داده ها و با دیدن تنها بخش محدودی از آن فرایند داده کاوی را پیش برد.  تفاوت حفظ حریم شخصی داده ها با توزیع شدگی و عدم مالکیت داده در این است که در توزیع شدگی و عدم مالکیت داده ممکن است برای یادگیری مدل از همه داده ها استفاده شود ولی در اینجا ممکن است به بخشی از داده ها اصلا دسترسی وجود نداشته باشد یعنی باید بتوانیم مدل خود را با همان داده‌های در دسترس بسازیم .

داده های جریانی

به داده های گفته می شود که سرعت تولید آنها بالا است به گونه ای که فرصت تحلیل آنها و ساخت مدل وجود ندارد چرا که حین انجام عملیات کاوش مرتبا داده های جدیدی تولید می شوند .  بنابراین سیستم باید به صورت برخط باشد تا بتواند خودش را تصحیح کند و قادر باشد مدل به روزی را در اختیار قرار دهد .

داده کاوی کاربردی، صنیعی آباده

کپی برداری بدون ذکر منبع، براساس قانون جرایم اینترتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله، گپ و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.