چالش های داده کاوی در پزشکی - مالکیت داده ها

چالش های داده کاوی در پزشکی - مالکیت داده ها


  • 695 بازدید

مسائل و چالش هایی در رابطه با پیاده سازی و بکارگیری داده کاوی در پزشکی وجود دارد که آن را متمایز از داده کاوی در سایر کاربردها می کند. آگاهی از این مسائل باعث بهبود و استفاده صحیح تر از داده کاوی در پزشکی شده و می تواند در جهت پشتیبانی تصمیم گیری ها و جلوگیری از بروز خطا یاری رساند. در ادامه به بررسی یکی از مشکلات چالش برانگیز در عرصه های مختلف داده کاوی پزشکی پرداخته می شود.

چه چیزی داده کاوی نیست؟

داده کاوی چیست؟

آموزش ابزارِ داده کاوی رپیدماینر

در مورد داده کاوی سلامت

در قوانین حقوقی، مالکیت توسط شخصی که حق فروش یک دارایی را دارد تعیین می شود. از آنجایی که فروش داده های انسانی ناشایست می باشد، مالکیت داده ها در پزشکی ابهام آمیز است. آیا هر بیمار شخصا مالک داده های پزشکی جمع آوری شده در رابطه با او می باشد؟ آیا مراکز درمانی یا پزشکان مالک داده ها هستند؟ آیا ارائه کنندگان خدمات بیمه ای مالک داده ها هستند؟ اگر فروش داده های انسانی ناشایسته است، چگونه مدیران داده، داده کاوی و تحلیل داده ها را انجام دهند و به این منبع غنی از داده های انسانی دسترسی داشته باشند؟

یکی از ویژگی های دیگر داده کاوی پزشکی، ترس از شکایت علیه پزشکان و ارائه کنندگان خدمات بهداشتی درمانی است. هزینه خدمات پزشکی بالا است و سرانه اختصاصی توسط دولت ها به هر بیمار محدود است. بنابراین آزمایشات و داروهای غیر ضروری که بعضی از پزشکان و مراکز درمانی برای یک بیمار تجویز می کنند ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی برای آنان شود. در نتیجه ممکن است پزشکان و مراکز درمانی از در اختیار قرار دادن داده های بیماران خود برای استفاده داده کاوان خودداری نمایند. همچنین این داده ها ممکن است برخی از معالجات غلط و نادرست را نیز فاش کنند.

وجود ناهنجاری های مشهود در سوابق پزشکی یک بیمار ممکن است باعث آغاز یک تحقیق و پیگیری شود و بطور کلی موجب شکایاتی از سوی دولت ها، جامعه ی پزشکی و بیماران شود. در این وضعیت داده کاوها ممکن است مجبور شوند داده های مورد نیاز خود را از راه های نامناسبی بدست آورند.

کاربرد داده کاوی در پزشکی، فرصت ها و چالش ها، طهماسبی

اگر به پژوهش در حوزه داده کاوی علاقه مند هستید توصیه می شود حتما مجموعه بی نظیر پانصد مقاله فارسی در زمینه داده کاوی  و مجموعه های مشابه آن و مقالات مرتبط با کاربرد داده کاوی در پیش بینی بیماری را تهیه بفرمایید.

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.  

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.