چالش های داده کاوی در پزشکی- اهمیت تفسیر پزشکان

چالش های  داده کاوی در پزشکی- اهمیت تفسیر پزشکان


  • 1,003 بازدید

مسائل و چالش هایی در رابطه با پیاده سازی و بکارگیری داده کاوی در پزشکی وجود دارد که آن را متمایز از داده کاوی در سایر کاربردها می کند. آگاهی از این مسائل باعث بهبود و استفاده صحیح تر از داده کاوی در پزشکی شده و می تواند در جهت پشتیبانی تصمیم گیری ها و جلوگیری از بروز خطا یاری رساند. در ادامه به بررسی یکی از مشکلات چالش برانگیز در عرصه های مختلف داده کاوی پزشکی پرداخته می شود.

چه چیزی داده کاوی نیست؟

داده کاوی چیست؟

آموزش ابزارِ داده کاوی رپیدماینر

در مورد داده کاوی سلامت

اهمیت تفسیر پزشکان

معمولا تفسیر پزشکان از تصاویر، سیگنال ها و هر داده ی بالینی دیگر، بصورت دست نوشته های بی نظم و ترتیب و به زبان انگلیسی می باشد که استانداردسازی آنها و در نتیجه داده کاوی بسیار مشکل می باشد. حتی متخصصین یک زمینه پزشکی نیز بر روی اصطلاحات استفاده شده برای توصیف وضعیت یک بیمار توافق ندارند و ممکن است از نام های متفاوتی برای توصیف یک بیماری استفاده کنند.

استفاده از یک کامپیوتر مترجم را می توان بعنوان راه حل بخشی از مشکل فوق پیشنهاد نمود که عمل ترجمه در آن شامل سه مرحله می باشد: تحلیل زبان منبع، ترجمه از یک زبان به زبان دیگر و سپس تولید جملات به زبان هدف. سیستم های ترجمه ی موجود جملات با بیشتر از ده کلمه را نمی توانند ترجمه کنند. حتی انسان نیز معنی یک جمله ی طولانی را در اولین بار خواندن نمی تواند متوجه شود. همچنین برای یک جمله ورودی معمولا یک ترجمه ی منحصر بفرد وجود ندارد. بعلاوه ممکن است اصطلاحات عامیانه ی موجود در جمله ی مبدا در فرهنگ لغات مترجم وجود نداشته باشد و نیاز به بروز رسانی مداوم آن باشد. استفاده از متن کاوی در دست نوشته ها، یادداشت ها و نسخه های تجویز شده توسط پزشکان نیز می تواند در این زمینه مفید باشد.

کاربرد داده کاوی در پزشکی، فرصت ها و چالش ها، طهماسبی

اگر به پژوهش در حوزه داده کاوی علاقه مند هستید توصیه می شود حتما مجموعه بی نظیر پانصد مقاله فارسی در زمینه داده کاوی  و مجموعه های مشابه آن و مقالات مرتبط با کاربرد داده کاوی در پیش بینی بیماری را تهیه بفرمایید.

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.  

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.