چرا کیفیت داده بسیار مهم است

چرا کیفیت داده بسیار مهم است


  • 290 بازدید

چرا کیفیت داده بسیار مهم است؟ داده ها اهمیتی مانند آب برای زمین دارند به همین دلیل صحبت از کیفیت داده می تواند برای هر تحقیقی سرنوشت ساز باشد. 

چرا کیفیت داده بسیار مهم است؟

پرفسور دمینگ اهمیتی را که امروزه یک سازمان ، بنیانگذاران و افراد به طور کلی به داده ها می دهند، با این کلمات سال ها قبل پیش بینی  کرده است. او می گوید ما به خدا ایمان داریم ولی بقیه موارد زندگی باید از طریق داده ها تامین شود. تقریباً در همه ابعاد زندگی داده ها جایگاهی اساسی و حیاتی دارند.

شرکت ها و صاحبان صنایع از داده ها برای تصمیم گیری بهتر ، افزایش سود ، رشد درآمد و بهبود بهره وری استفاده می کنند. سازمانهایی مانند صندوق های تامینی ، کارگزاران بورس و بانکهای سرمایه گذاری - که در آن تأخیر ثانویه در تصمیم گیری منجر به ضررهای بزرگی می شود - در استفاده از داده ها برای کوچکترین تصمیم گیری هیچ شکی به خود راه نمی دهند.

علاوه بر این ، در فضاهای توسعه و سیاست ، استفاده از داده ها برای هدایت تصمیم گیری و افزایش تأثیر روز به روز بیشتر دیده می شود. سازمان های غیر انتفاعی و دولتی از داده هایی برای اطلاع رسانی درمورد تصمیم گیری ها استفاده می کنند ، از جمله پول برای سرمایه گذاری در یک پروژه خاص یا چگونگی بهبود تأثیر در هر دلار خرج شده.

با توجه به اهمیت روزافزون داده ها ، پرسش نامه ها به ابزاری ضروری برای هر سازمان ، از شرکت های فناوری میلیارد دلاری گرفته تا غیرانتفاعی روستایی تبدیل شده است.

به نظر می رسد ایجاد نظرسنجی ساده است - فقط چند سؤال ساده بپرسید و داده های خود را برای حل همه مشکلات خود به دست می آورید. با این وجود ، طراحی یک نظرسنجی به درستی زمان و دانش می خواهد. یک نظرسنجی ضعیف به اطلاعات بی فایده منجر خواهد شد ، وقت و هزینه خود را هدر می دهید. همانطور که دانشمندان رایانه می گویند ، "زباله بدی، زباله تحویل می گیری."

مثالی برای فهم اهمیت کیفیت داده

برای اینکه اهمیت کیفیت داده مشخص شود مثالی می آوریم.

در سال 1936 ، در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده شرکت  شرکت دایجست از 2.4 میلیون نفر نظرسنجی کرد. پس از انجام یکی از بزرگترین و پرهزینه ترین نظرسنجی های تاریخ ، شرکت دایجست پیش بینی کرد که آلفرد لندون در انتخابات 57٪ تا 43٪ در برابر فرانکلین دی روزولت ، رئیس جمهور فعلی ، پیروز انتخابات خواهد شد.

در همین زمان ، شرکت گالوپ حدود 50،000 نفر را مورد نظرسنجی قرار داد و پیروزی را برای روزولت پیش بینی کرد.

نتایج واقعی انتخابات 62٪ برای روزولت در برابر 38٪ برای لاندون بود. پیش بینی نظرسنجی شرکت دایجست دارای خطای بزرگی بود. نتایج نظر سنجی شرکت دایجست با 19 درصد خطا،  بزرگترین خطا در تاریخ نظرسنجی های مهم افکار عمومی در ایالات متحده است.

اگرچه گالوپ فقط 2٪ از افرادی را که شرکت دایجست مورد نظرسنجی قرار داده بود مورد نظرسنجی قرار داد ولی داده های گالوپ بسیار دقیق تر بودند زیرا این شرکت یک نظرسنجی اصولی را طراحی کرده و از جامعه به طور موثر نمونه برداری کرده بود.

با مشاهده این مثال اهمیت کیفیت داده بیش از بیش نمایان می گردد.

اگر در حال پژوهش در حوزه علم آمار هستید یا به دنبال انجام پروژه های آماری خود با نرم افزارهای SPSS, AMOS و LISREL  هستید با آکادمی داده تماس بگیرید.

سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

مجموعه مقالات فارسی به صورت یکجا نیز از طریق لینک قابل دسترسی هستند. 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.