چه موقع از تحقیقات کیفی و کمی استفاده کنیم

چه موقع از تحقیقات کیفی و کمی استفاده کنیم


  • 133 بازدید

تحقیقات کیفی اغلب به‌عنوان تحقیقات اکتشافی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش به ارائه اطلاعات در مورد مسئله‌ای کمک می‌کند که می‌خواهید بیشتر درباره آن تحقیق کنید یا به شناسایی ایده‌ها و فرضیه‌های تحقیق کمی در آینده کمک می‌کند. تحقیقات کیفی همچنین برای یادگیری بیشتر در مورد «چرا» و «چگونه» سؤال شما مفید است.

تحقیقات کمی روشی عالی برای تولید داده‌های عددی، ایجاد آمارهای قابل‌استفاده و عمومی‌سازی نتایج یا کشف الگوهایی از یک جمعیت بزرگ‌تر است.

برای فهمیدن اینکه آیا شما باید از تحقیقات کیفی، تحقیقات کمی یا ترکیبی از این دو استفاده کنید، به سؤال تحقیق، نتایج و شاخص‌های خود نگاه کنید. (اگر این‌ها را ندارید، به فصل 1 برگردید!)

مثال‌ها

سؤال تحقیق: آیا کودکان در کلاس‌های من پیشرفت می‌کنند؟

اطلاعات کمی:

  • امتیازات آزمون‌های کودکان به‌مرورزمان
  • نمرات کودکان به‌مرورزمان
  • امتیاز کودکان در ارزیابی ایجاد شده برای این تحقیق

داده‌های کیفی:

  • نظرات والدین در مورد اینکه آیا فکر می‌کنند فرزندانشان در حال پیشرفت هستند (و چرا)
  • افکار معلمان در مورد اینکه آیا فکر می‌کنند دانش‌آموزان در حال پیشرفت هستند (و چرا)
  • نظرات دانش‌آموزان در مورد اینکه آیا فکر می‌کنند بیشتر یاد می‌گیرند (و چرا)

سؤال تحقیق: آیا برنامه توانمندسازی زنان من باعث می‌شود که شرکت‌کنندگان احساس استقلال بیشتری کنند؟

اطلاعات کمی:

داده‌های کیفی:

  • از شرکت‌کنندگان بپرسید که بعد از اتمام برنامه چه حسی دارند
  • از شرکت‌کنندگان بپرسید که آیا احتمال دارد در اقدامات مستقل (روبرو شدن با شوهرشان، کنترل بیشتر بر امور مالی خانوار) قبل و بعد از برنامه شرکت کنند.
  • از دوستان، همسران و یا فرزندان شرکت‌کنندگان در مورد رفتار شرکت‌کنندگان قبل و بعد از برنامه سؤال کنید

همان‌طور که مثال‌های قبلی نشان می‌دهد، به بسیاری از سؤالات تحقیقاتی می‌توان با استفاده از تحقیقات کمی و کیفی پاسخ داد. برای اینکه تصمیم بگیرید که روشی برای شما مناسب است، به سؤال تحقیق خود توجه کنید و به سؤالاتی که باید پاسخ داده شوند، و نوع داده‌هایی که باید جمع شوند فکر کنید.

 

 

 

 

اگر در حال پژوهش در حوزه علم آمار هستید یا به دنبال انجام پروژه های آماری خود با نرم افزارهای SPSS, AMOS و LISREL  هستید با آکادمی داده تماس بگیرید.

سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

مجموعه مقالات فارسی به صورت یکجا نیز از طریق لینک قابل دسترسی هستند. 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.