کاربردهای تکنیک های داده کاوی در بانکداری

کاربردهای تکنیک های داده کاوی در بانکداری


  • 1,200 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

 

داده کاوی، یک روش مورد استفاده برای استخراج اطلاعات حیاتی از مقدار عظیمی از داده های موجود و میسر نمودن تصمیم گیری بهتر برای بانکداری و صنایع خرده فروشی است. آنها از انبار داده ها برای ترکیب داده های مختلف از پایگاه های داده در قالب قابل قبول استفاده می نمایند، به طوری که داده ها را می توان استخراج نمود. سپس تجزیه و تحلیل داده ها و اطلاعاتی صورت می گیرد که در سراسر سازمان برای حمایت تصمیم گیری مورد استفاده قرار می گیرد. تکنیک های داده کاوی برای بخش بانکداری برای هدف قرار دادن بهتر و کسب مشتریان جدید، حفظ با ارزش ترین مشتریان و تایید اعتبار خودکار برای پیشگیری از تقلب، تشخیص تقلب در زمان واقعی، ارائه محصولات بر اساس بخش، تجزیه و تحلیل مشتریان، سبک سنگین کردن الگوها در طول زمان برای حفظ بهتر و ارتباط، مدیریت ریسک و بازاریابی بسیار مفید است. بانک هایی که سودمندی داده کاوی را تحقق یافته اند و در فرآیند ساخت یک محیط داده کاوی برای فرآیند تصمیم گیری خود هستند، مزیت رقابتی قابل توجهی را در آینده به دست خواهد آورد.

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.