کاربردهای داده کاوی : مقاله مروری

کاربردهای داده کاوی : مقاله مروری


  • 952 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

روشن است که داده کاوی هنوز در مراحل اولیه تکامل خود به سر می برد و لذا موقعیت های تحقیقاتی بسیاری را به وجود می آورد و هنوز کار زیادی است که باید صورت پذیرد. همچنین داده کابوی حوزه ای متشکل اتر رشته های مختلف و زمینه تحقیقاتی عینی می باشد که به خصوص توجه گروههای تحقیقاتی سیستم های اطلاعات را به خود جلب کرده است. نکته دیگر این که از داده کاوی به جای اکتشاق دانش از بانک اطلاعاتی هم استفاده می شود. این در زمانی است که از عبارت کاوش داده ها برای روند عملیاتی در کسب نگرش های جدید بهره می گیرند . همچنین هنگامی که از اکتشاف دانش برای ایجاد تکنیک های جدید استفاده می شود. این عبارت مشتركا به جای هم به کار می روند. داده کاوی، کشف دانش در پایگاه داده ها نامیده می شود و روشی برای کشف اطلاعات سودمند جدید و بالقوه از بین حجم انبوهی از اطلاعات است. هدف از داده کاوی، شناسایی الگوها و ارتباطات قابل فهم، معتبر، جدید و به طور بالقوه سودمند در داده های موجود می باشد. فناوری داده کاوی روابط بین یک متنفير و جمعیت انتخاب شده از دیگر متغیر ها را می باید برای دانشگاه ها، كالج ها، مدارس و مؤسسات آموزش از راه شور که بانک های اطلاعاتی عظیمی دارند، ابزار های داده کاوی میتواند الگوها و روابطی را که خیلی عیان نیستند آشکار کند. این نتایج ممکن است به طراحی دوباره فرایند ها و رویه های مرتبط منجر شود. تحلیل های پشتیبانی شده توسط داده کاوی در كل مؤسسات و محیط ها می تواند مسائل متنوع مدیریت آموزشی از جمله درک بهتر مشخصه های اقتصادی اجتماعی دانشجویان، مندرجات رشته ها و آموزش و پرورش و ساختار هزینه را مخاطب قرار دهد (2004 MICNical ) انتظار می رود در گسترش سازمان خود یادگیرنده مشارکت کند. کشف انتخاب های نوین با بهره گیری از داده کاوی اطمینان بخش بهترین کاربرد منابع موجود است. داده کاوی ماهیت چرخه مانند دارد. برای اینکه در پی کشف الگوها، سؤالات بیشتری پدید خواهند آمد که دور بعدی فرایند را شکل می دهند. بهره برداری از تکنولوژی های پیشرفته مثل داده کاوی مطمئنا برای متخصصان کتابداری و مدیران مؤسسات آموزشی یک چالش دائمی خواهد بود، چرا که آنها خلاقیت طلبند و برای نوآوری تلاش می کنند.


 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.