کاربردکاوی وب: مراحل و تکنیک های کاربردکاوی وب

کاربردکاوی وب: مراحل و تکنیک های کاربردکاوی وب


  • 525 بازدید

 آکادمی داده  که به زودی پنجمین سال فعالیت خود را جشن می گیرد سالهاست به دنبال ایجاد محتوای مفید برای علاقه مندان علوم داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده، مدیریت دانش، هوش تجاری و مباحث مرتبط است.  آکادمی داده  امیدوار است با این اقدامات بتواند اثری هر چند اندک در افزایش آگاهی علاقه مندان به این حوزه ها داشته باشد. در این سری مقالات  آکادمی داده  تلاش دارد مقالات جالب، جدید، پر محتوا و اثرگزار را در علوم داده‌کاوی، متن کاوی، مدیریت دانش، هوش تجاری و مباحث مرتبط ارایه نماید. در این سری مقالات ابتدا مقدمه و سپس نتیجه گیری مقالات ارایه شده است و سپس‌ فایل پی دی اف مقاله برای دانلود رایگان علاقه مندان توسط  آکادمی داده تهیه شده و قابل دانلود است.

چكیده 
كاربردكاوی وب، یكی از تكنیك های كاوش داده و یكی از زیر شاخه های كاوش وب برای كشف الگوهای دستیابی كاربر وب، با استفاده از داده استفاده شده از وب می باشد. سازمانها معمولا حجم بسیار وسیعی از داده ها را در اعمال روزمره شان توسط وب سرورها در فایلی به نام log access server جمع آوری می كنند. در سیستم های پویا مثل اینترنت، این یك روش معمول است كه به طور دوره ای نمونه هایی از فعالیت ها را ثبت كنند. سپس این اطلاعات برای مشخص نمودن نحوه فعالیت در سیستم و برای ارزیابی مكانیسم های جدید در سیستمها استفاده می شوند. کاربرد كاوی وب از سه فاز تشكیل شده است: پیش پردازش داده، كشف الگو، تحلیل الگو. در این مقاله ضمن معرفی این سه فاز و الگوریتم های موجود، كاربردهای این شاخه از كاوش وب و منابع داده ی مورد استفاده، همچنین مروری بر كارهای انجام شده در این زمینه بیان می شوند.

نتیجه گیری  
وب یک مخزن عظیم از صفحات و لینکها میباشد که اطلاعات زیادی را برای کاربران اینترنت فراهم می کند، به دلیل افزایش بی رویه ی اطلاعات در وب، طراحی صفحات وب برای مدیران سیستم و طراحان وب بسیار پر اهمیت است. این موضوع تاثیر زیادی روی تعداد کاربران سایت دارد بنابراین تحلیلگر وب می تواند داده های موجود در لا های سرور را برای شناسایی الگوهای حرکتی بررسی کند که تحت عنوان کاربرد کاوی وب مطرح می شود. امروزه چندین تکنیک برای کاربرد کاوی وب وجود دارد که توسط محققان مختلفی ارائه شده است در این مقاله، علاوه بر معرفی کاربرد کاوی وب، مراحل و کاربردهای آن، تکنیکهای مختلف موجود نیز معرفی شده اند.

 

این مقاله توسط آکادمی داده تهیه شده است و از طریق لینک قابل دسترسی است. محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

اگر در حال پژوهش در حوزه داده کاوی هستید، سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

​اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.