کاربرد تکنیک های داده کاوی درحسابداری: بازنگری تحقیقات اخیر و چشم انداز تحقیقات آتی

کاربرد تکنیک های داده کاوی درحسابداری: بازنگری تحقیقات اخیر و چشم انداز تحقیقات آتی


  • 462 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

 

رشد روزافزون اهمیت مسائل مالی و گسترش جوامع همراه با پیچیدگی محیط های اقتصادی این را می طلبد که حسابداری و امور مالی از سایر علوم برای حل مسائل و مشکلات خود کمک بگیرد. فنون مدیریت داده هایکی از روشهای نوظهور در این حوزه بوده که روز به روز بر کاربرد و اهمیت آن در حل مشکلات مالی افزوده می شود.  این فنون دارای انواع مختلفی می باشند و قابلیت های پیش بینی دارند و می توانند فرایند تصمیم گیری را در مسایل مالی تسهیل کنند. وظایف مالی و غیر مالی در ادبیات مربوط، به موضوعات پیش بینی ورشکستگی، تخمین ریسک نقدینگی، گزارشات وضعیت کنونی توجه دارند. پیش بینی ورشکستگی به نظر می رسد، مهم ترین حوزه مورد بررسی باشد.
روش های داده کاوی به کار رفته در ادبیات مربوط شامل شبکه های عصبی، الگوریتم ژنتیک، درخت های تصمیم و برنامه ریزی ریاضی اند. اگر چه مقدار قابل توجهی از تلاش های کاربرد فنون مدیریت داده هارا در مورد امور مالی مورد توجه قرار می دهد. معرفی مدل های هیبریدی، بهبود مدل های موجود، استخراج قوانین جامعاز شبکه های عصبی، بهبود عملکرد و یکپارچه سازی سیستم های مدل رابطه با ابزار مدیریت داده ها برخی از جهت گیری های تحقیقات آینده اند. 
تلاش های تحقیقات آینده با بکارگیری مدل ها و روش های مدیریت داده ها کارایی را در حسابداری و امور مالی بهبود خواهد داد.

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.