کاربرد تکنیک های داده کاوی درحسابداری: بازنگری تحقیقات اخیر و چشم انداز تحقیقات آتی 2

کاربرد تکنیک های داده کاوی درحسابداری: بازنگری تحقیقات اخیر و چشم انداز تحقیقات آتی 2


  • 299 بازدید

 آکادمی داده  که به زودی پنجمین سال فعالیت خود را جشن می گیرد سالهاست به دنبال ایجاد محتوای مفید برای علاقه مندان علوم داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده، مدیریت دانش، هوش تجاری و مباحث مرتبط است.  آکادمی داده  امیدوار است با این اقدامات بتواند اثری هر چند اندک در افزایش آگاهی علاقه مندان به این حوزه ها داشته باشد. در این سری مقالات  آکادمی داده  تلاش دارد مقالات جالب، جدید، پر محتوا و اثرگزار را در علوم داده‌کاوی، متن کاوی، مدیریت دانش، هوش تجاری و مباحث مرتبط ارایه نماید. در این سری مقالات ابتدا مقدمه و سپس نتیجه گیری مقالات ارایه شده است و سپس‌ فایل پی دی اف مقاله برای دانلود رایگان علاقه مندان توسط  آکادمی داده تهیه شده و قابل دانلود است.

چکیده 
امروزه با پیچیده تر شدن مسائل مربوط به حوزه مالی، علوم دیگر به مدد این حوزه آمده اند. کاربرد ابزار های داده کاوی در امور مالی وحسابداری از آن جمله هستندکه در پیش بینی ورشکستگی، وضعیت تداوم فعالیت و نیز پیش بینی بحران مالی وکشف تقلبات مدیریت، برآورد ریسک اعتباری و تخمین عملکرد شرکت، توسط محققین بکار رفته اند. این مقاله قصد دارد ضمن معرفی ابزارهای داده کاوی و کاربرد آنها در تحقیقات مالی و حسابداری، مطالعات انجام گرفته مربوط به این حوزه را به صورت اجمالی بررسی کرده و برای تحقیقات آتی نیز ارائه دیدگاه نماید.


نتیجه گیری 
رشد روزافزون اهمیت مسائل مالی و گسترش جوامع همراه با پیچیدگی محیط های اقتصادی این را می طلبد که حسابداری و امور مالی از سایر علوم برای حل مسائل و مشکلات خود کمک بگیرد. فنون مدیریت داده هایکی از روشهای نوظهور در این حوزه بوده که روز به روز بر کاربرد و اهمیت آن در حل مشکلات مالی افزوده می شود. این فنون دارای انواع مختلفی می باشند و قابلیت های پیش بینی دارند و می توانند فرایند تصمیم گیری را در مسایل مالی تسهیل کنند.وظایف مالی و غیر مالی در ادبیات مربوط، به موضوعات پیش بینی ورشکستگی،تخمین ریسک نقدینگی،گزارشات وضعیت کنونی توجه دارند.پیش بینی ورشکستگی به نظر می رسد،مهم ترین حوزه مورد بررسی باشد.
 روش های داده کاوی به کار رفته در ادبیات مربوط شامل شبکه های عصبی،الگوریتم ژنتیک،درخت های تصمیم و برنامه ریزی ریاضی اند.اگر چه مقدار قابل توجهی از تلاش های کاربرد فنون مدیریت داده هارا در مورد امور مالی مورد توجه قرار می دهد. معرفی مدل های هیبریدی،بهبود مدل های موجود،استخراج قوانین جامعاز شبکه های عصبی،بهبود عملکرد و یکپارچه سازی سیستم های مدل رابطه با ابزار مدیریت داده ها برخی از جهت گیری های تحقیقات آینده اند.
 تلاش های تحقیقات آینده با بکارگیری مدل ها و روش های مدیریت داده ها کارایی را در حسابداری و امور مالی بهبود خواهد داد.

این مقاله توسط آکادمی داده تهیه شده است و از طریق لینک قابل دسترسی است. محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

اگر در حال پژوهش در حوزه داده کاوی هستید، سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

مجموعه مقالات فارسی به صورت یکجا نیز از طریق لینک قابل دسترسی هستند. 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.