کاربرد تکنیک های داده کاوی در مدیریت ریزش مشتری

کاربرد تکنیک های داده کاوی در مدیریت ریزش مشتری


  • 624 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

 

طی سالهای اخیر حفظ مشتریان تبدیل به موضوعی مهم برای کسب و کارهای مختلف شده است. چرا که جذب مشتریان جدید بسیار پرهزینه تر از حفظ مشتریان کنونی است. اهمیت مدیریت ریزش مشتری در بسیاری از مطالعات اخیر مورد تأکید قرار گرفته و از آن به عنوان بخشی مهم از سیستم مدیریت ارتباط با مشتری یاد شده است. این مسئله حکایت از نقش مدیریت ریزش مشتری در تضمین بقای سازمان دارد. الگوریتم های مختلفی برای پیش بینی ریزش مشتری مورد استفاده قرار گرفته اند. از معروفترین آنها شبکه های عصبی، درختهای تصمیم، ماشین بردار پشتیبان، رگرسیون لجستیک و الگوریتم ژنتیک است. با این وجود، پیش بینی ریزش مشتریان هنوز هم به عنوان یکی از مباحث داغ در تحقیقات بازار به حساب می آید.
در این مقاله تعدادی از مقالات منتشر شده در حوزه مدیریت ریزش مشتری از حیث مدل های داده کاوی استفاده شده در آن ها مورد بررسی قرار گرفت. در تحقیقات آینده میتوان این بررسی را از جهات دیگری مانند روش های به کار رفته در سایر فازهای کشف دانش مانند نمونه گیری، انتخاب یا کاهش ویژگی و... انجام داد.

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 

اگر در حال پژوهش در حوزه داده کاوی هستید، سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

مجموعه مقالات فارسی به صورت یکجا نیز از طریق لینک قابل دسترسی هستند. 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.