کاربرد داده کاوی در پیش بینی وضعیّت تحصیلی دانش آموزان

کاربرد داده کاوی در پیش بینی وضعیّت تحصیلی دانش آموزان


  • 884 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

در سال های اخیر اهتمام مردم به علم آموزی و تحصیالت ،روند رو به رشد ادامه تحصیل را به همراه داشته است با افزایش دانش آموزان در مقطع متوسطه و رشته های مختلف، لزوم هدایت صحیح دانش آموزان در زمینه های گوناگون بیش از پیش احساس می شود .درخت تصمیم گیری شبکه عصبی و رگرسیون با وجود سادگی نتایج دقت قابل قبولی در داده کاوی داده های جمع آوری شده در رابطه وضعیّت تحصیلی دانش آموزان ارائه داد. که در این بین درخت تصمیم گیری نسبت به دو الگوریتم دیگر عملکرد بهتری داشته است . با انتخاب معدل سال سوم به عنوان متغیر هدف و 20 متغیر پیشگو مشاهده گردید که متغیر های چون معدل سال دوم متوسط، معدل سال اول متوسط تعداد دفعات غایب در مدرسه و کیفیت ارتباط خانوادگی به عنوان متغیر های مهم شناخته شده اند که توجه به این عوامل باعث بهبود وضعیّت تحصیلی دانش آموزان خواهد شد .در سال های اخیر اهتمام مردم به علم آموزی و تحصیالت ،روند رو به رشد ادامه تحصیل را به همراه داشته است با افزایش دانش آموزان در مقطع متوسطه و رشته های مختلف، لزوم هدایت صحیح دانش آموزان در زمینه های گوناگون بیش از پیش احساس می شود .درخت تصمیم گیری شبکه عصبی و رگرسیون با وجود سادگی نتایج دقت قابل قبولی در داده کاوی داده های جمع آوری شده در رابطه وضعیّت تحصیلی دانش آموزان ارائه داد. که در این بین درخت تصمیم گیری نسبت به دو الگوریتم دیگر عملکرد بهتری داشته است . با انتخاب معدل سال سوم به عنوان متغیر هدف و 20 متغیر پیشگو مشاهده گردید که متغیر های چون معدل سال دوم متوسط، معدل سال اول متوسط تعداد دفعات غایب در مدرسه و کیفیت ارتباط خانوادگی به عنوان متغیر های مهم شناخته شده اند که توجه به این عوامل باعث بهبود وضعیّت تحصیلی دانش آموزان خواهد شد .

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

 

اگر به پژوهش در حوزه داده کاوی علاقه مند هستید توصیه می شود حتما مجموعه بی نظیر پانصد مقاله فارسی در زمینه داده کاوی  و مجموعه های مشابه آن  و مقالات مرتبط با کاربرد داده کاوی در پیش بینی بیماری را تهیه بفرمایید.

اگر در زمینه متن کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.  

 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.