کاربرد روش های داده کاوی در حوزه بانک داری

کاربرد روش های داده کاوی در حوزه بانک داری


  • 479 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

 

صنایع مختلف برای رقابت با یکدیگر، نیازمند استخراج الگوهای پنهان در حجم عظیم داده های خود هستند، تا بتوانند شرایط آینده بازار را به درستی پیش بینی کنند و تصمیم گیری های مؤثری در جهت پیشبرد اهداف خود داشته باشند. در این راستا داده کاوی می تواند مفید و سودمند واقع شود. به منظور دستیابی به اهداف پژوهش و با توجه به مطالعات انجام شده، در این بخش نتایج تحقیق ارائه می شود. با توجه به پژوهش های بررسی شده مشخص گردید، بیشترین تحقیقات صورت پذیرفته در صنعت بانکداری را می توان در چهار حوزه زیر دسته بندی کرد.
•اعتبارسنجی مشتریان (مدیریت ریسک). 
• شناسایی کلاهبرداری یا تشخیص تقلب، که می توان روش های کشف پولشویی و شناسایی فرار مالیاتی را نیز بخشی از این قسمت دانست. 
• بازاریابی، تحلیل و شناخت بازار و پیش بینی رفتار آتی مشتریان. 
• مدیریت منابع انسانی، برنامه ریزی آموزشی و ارتقاء کارکنان.
مشخص است که در بسیاری موارد دیگر نیز می توان از داده کاوی بهره جست و هنوز بهبود بسیاری از بخشهای صنعت بانکداری، با استفاده از روش های داده کاوی قابل انجام است.

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

اگر به دنبال مجموعه مقالات فارسی در موضوعات مختلف هستید به لینک مراجعه بفرمایید. در این لینک مجموعه مقالات فارسی در حوزه های مختلف داده کاوی و متن کاوی ارائه شده است.

کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.