کاربرد شبکه های عصبی مصنوعی در پیش بینی معدل نهایی دانشجویان

کاربرد شبکه های عصبی مصنوعی در پیش بینی معدل نهایی دانشجویان


  • 544 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 


شبکه های عصبی سیستم ها و روش های محاسباتی نوینی برای یادگیری ماشینی، نمایش دانش، و در انتها اعمال دانش به دست آمده در جهت پیش بینی پاسخ های خروجی از سامانه های پیچیده هستند. در واقع شبکه های عصبی یک ابزار غیر خطی پیشرفته برای پیش بینی انواع داده های مختلف
هستند. ما در این پژوهش به پیش بینی معدل نهایی دانشجو با استفاده از شبکه های عصبی مصنوعی می پردازیم که متناسب با این روش نمرات دروس اصلی و تخصصی به عنوان ورودی در نظر گرفته شده است. برای آموزش شبکه عصبی از روش پس انتشار خطا با تابع فعال سازی اقلیدسی که منجر به ایجاد شبکه های پایه ای شعاعی می شود استفاده شد. 
در نهایت داده ها بر روی یک شبکه عصبی آزمایش شد و شبکه ها تواستند به خطایی برسند که مقدار بسیار کوچک و مطلوبی است. و در انتها این شبکه آموزش دیده با یک ورودی دلخواه تست شد و معدل كل بدست آمد.

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.