کاربست روش های داده کاوی مبتنی بر قواعد وابستگی به منظور ارتقای عملکرد تشخیص فرار مالیاتی

کاربست روش های داده کاوی مبتنی بر قواعد وابستگی به منظور ارتقای عملکرد تشخیص فرار مالیاتی


  • 558 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

 

نتایج حاصل از انجام این پژوهش بیانگر این است که تشخیص فرار مالیاتی شرکت ها با استفاده از روش های داده کاوی مبتنی بر قواعد وابستگی امکانپذیر است . در این راستا الگوریتم پیشینار برای استخراج الگوهای فرار مالیاتی به کار گرفته شد . سپس داده ها به سه دسته آموزش، اعتبارسنجی و آزمون تقسیم شدند.
اول : دسته بندی داده های آموزش جهت استخراج مدل ب شده کار گرفته .
دوم : دسته بندی داده های اعتبارسنجی برای ارزیابی مدل در نظر گرفته شد.
سوم: مدل بدست آمده با استفاده از دسته بندی داده های آزمون تأیید گردید.
در خصوص محدودیت های پژوهش می توان گفت :
1- به علت استفاده از روش حذف سامانمند در انتخاب نمونه آماری، واحدهای تجاری انتخابی، حجم محدودی از شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران را تشکیل می دهند؛ بنابراین در تعمیم نتایج به یکلیه واحدهای تجاری که در حال حاضر در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده اند با احتیاط عمل شود.
2 - تعیین مقدار واقعی فرار مالیاتی انجام شده امکان پذیر نیست، لذا در پژوهش حاضر به منظور محاسبه ی فرار مالیاتی از تعمیم مفاد ماده 158 ق. م . م و ماده 194 ق. م. م استفاده شده است. در صورتی که از سایر مدلها به منظور محاسبه فرار مالیاتی استفاده شود، ممکن است نتایج متفاوتی حاصل شود.
3 - مالیات عملکرد 1391 شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران تا تاریخ انجام این پژوهش، قطعی نگردیده است، لذا دورهی پژوهش حاضر محدود به عملکرد 1383 الی 1390 شده است.
 با توجه به نتایج به دست آمده از این پژوهش، می توان پیشنهادهایی به شرح زیر ارائه داد: اولین و مهم ترین پیشنهاد به سازمان امور مالیاتی است. توصیه می شود نتایج این پژوهش را در جهت رسیدگی ممیزان در امور تشخیص مالیات مدنظر قرار داده و ابزارهای نوین را جهت بهبود روند تشخیص در کنار روش های دستی و سنتی استفاده نمایند. دومین پیشنهاد به حسابرسان صورت های مالی است. به آنها توصیه می شود نتایج این پژوهش را جهت رسیدگی صورت های مالی شرکت ها در کنار تجربه حرفه ای خود مدنظر قرار دهند . در ادامه موضوعات زیر جهت انجام پژوهش های جدید به پژوهشگران پیشنهاد می گردد.
 -1 از سایر روش های داده کاوی به منظور تشخیص فرار مالیاتی استفاده گردد.
 -2 از سایر مدلهای محاسبه ی فرار مالیاتی برای بررسی میزان فرار مالیاتی استفاده گردد (در این پژوهش از تعمیم ماده 158 ق. م . م و مفاد ماده 194 ق. م. م استفاده شده است(

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.