کشف تقلب

کشف تقلب


  • 611 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

داده کاوی چیست؟

آموزش ابزارِ داده کاوی رپیدماینر

​معرفی منابع برای یادگیری داده کاوی

با توجه به اینکه قبلا از روش های سنی تجزیه و تحلیل داده ها برای تت تقلب استفاده می شد، این کار نیاز به تحقيقات پیچیده و وقت گیری دارد و همچنین نیاز به کار گیری حوزه های مختلف دانش مانده اقتصادی، مالی، روشهای کسب و کار و مباحث قانونی است.
 به مجموعه عملیات با اقداماتی که بر اساس روشها با متدهایی، سعی در کشف و شناسایی تقلبهای صورت گرفته و یا در حال وقوع دارند، شناسایی تقلب گفته می شود.
 مؤسسات مالی و اعتباری به شدت به دنبال سرعت عمل در شناخت فعالیت های کلاهبرداران و متقلبان می باشد. این امر به دلیل اثر مستقیم آن روی خدمت رسانی به مشتریان این مؤسسات، کاهش هزینه های عملیاتی و باقی مانشان به عنوان یک ارائه دهنده خدمات مالی معتبر و قابل اطمینان است.
در سالهای اخیر، انواع گوناگون تقلبهای مالی مانند تقلب کارت اعتباری، تقلب شرکتی و پولشویی، نگرانیهای بهاری را می شده و توجه زیادی را به سوی خود جلب کرده است. البته حوزه کشف تقلب مالی نیز تحول های چشمگیری را شاهد بوده است. 
به طور مشخص، داده کاوی نظرها را به شکل گسترده ای به خود جلب کرده و محویت فزاینده ای در جهان مالی به دست آورده است. کاربردهای موفقیت آمیزی از داده کاوی گزارش شده است و تحقیقات نشان داده اند که داده کاوی در میزان کاربرد و اثربخشی گسترش یافته است.
 بهترین راه حل در سیستمهای شناسایی تقلب، تجميع و تركيب رویکردهای مختلف میباشد. استفاده ترکیبیی از رویکرد های مختلف، باعث تجمع شده و نقاط ضعف هر یک از روشها را نیز پوشش می دهد. با این رویکرد در به کارگیری تکنیک های تشخیص تقلب، استفاده از تکنیک هایی مثل شبکه های علی در این راستا بسیار کاراست.
 فارغ از بحث فنی، ذکر این نک نیز در اینجا بسیار ضروری به نظر می رسد که با توجه به رشد روز افزون خدمات الکترونیکی و مؤسسات مالی و اعتباری به صورت الکترونیکی در سطح کشور و افزایش ضریب نفوذ استفاده کاربران از خدمات الکترونیک، رویکرد کلاهبرداران و متقلبان نیز رو به افزایش است. بدین ترتیب در صورت عدم به کارگیری ساز و کارهای تشخیص و جلوگیری از تقلب، باید شاهد افزایش آمار تقلب ها در فضای الکترونیک باشیم لازم می باشد که حوزه های مختلف با همکاری یکدیگر روشهای مختلف کشف تقلب را ترک نموده و با افزایش تقلبهای کشف شده به لیست تقلب ها راهکارهای جدید و موثرتر را پیدا کند.

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

اگر به دنبال مجموعه مقالات فارسی در موضوعات مختلف هستید به لینک مراجعه بفرمایید. در این لینک مجموعه مقالات فارسی در حوزه های مختلف داده کاوی و متن کاوی ارائه شده است.

اگر به پژوهش در حوزه کشف تقلب در بانکداری علاقه مند هستید توصیه می شود حتما مجموعه جالب و بی همتای  هفتاد مقاله فارسی در زمینه کشف تقلب در بانکداری  و کشف تقلب مالی  را تهیه بفرمایید.

اگر در زمینه کشف تقلب در بانکداری در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.