​استفاده از تحلیل شبکه های اجتماعی برای بررسی تشابه شرکتهای نفتی

​استفاده از تحلیل شبکه های اجتماعی برای بررسی تشابه شرکتهای نفتی


  • 389 بازدید

در این سلسله مقالات آکادمی داده به دنبال ارائه مطالبی است که محققین و علاقه‌مندان دانش علم داده با کاربردهای گسترده و عظیم این علم آشنا کند.
 علم داده با ظهور شبکه های اجتماعی رشد بسیار زیادی کرد زیرا داده های منتشر شده روز به روز گسترده‌تر شد به همین دلیل کارها و تحقیقات انجام شده در این حوزه مطالعاتی نیز رشد چشمگیری کرد.
بدین ترتیب در این مقالات کارهای انجام شده بر روی داده های شبکه های اجتماعی با استفاده از روش های داده کاوی و یادگیری ماشین ارائه خواهد شد. امید است مطالعه این مقالات برای اشخاصی که به دنبال تحقیق و پژوهش در حوزه کشف دانش از شبکه های اجتماعی با بهره گیری از داده کاوی و یادگیری ماشین هستند مفید و سودمند باشد.

 این تحقیق که توسط یک محقق عربستانی انجام شده است، به دنبال تحلیل محتوای تولید شده توسط دو شرکت بزرگ نفتی یعنی آرامکو و بریتیش پترولیوم در شبکه های اجتماعی توییتر می باشد. این دو شرکت نفتی در شبکه های اجتماعی تولید محتوا انجام میدهند. محقق سعی کرده است با توجه به محتوای، فالور ها، خوشه بندی فالورها و ساختار کاربران این دو شرکت را مقایسه نماید. سوالی که در ابتدای تحقیق مطرح شده است: بین دو شرکت اروپایی و خاورمیانه ای از جهت ساختار کاربران، احساسات نهفته در توییت ها و محتویات توییت ها تفاوت قابل ملاحظه ای وجود دارد یا خیر ؟  برای تحلیل از نرم افزار Alchemy API  استفاده شده است.
 این تحقیق سعی کرده است عملکرد دو شرکت نفتی در شبکه های اجتماعی توییتر را بر اساس محتویات اکانت های آنان بررسی نماید. در نتیجه بر اساس تحلیل های انجام شده شباهت بسیاری گزارش شده است. 

کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه علم داده و داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.