​شناسایی اختلالات شخصیتی با بهره گیری از محتویات شبکه های اجتماعی

​شناسایی اختلالات شخصیتی با بهره گیری از محتویات شبکه های اجتماعی


  • 512 بازدید

در این سلسله مقالات آکادمی داده به دنبال ارائه مطالبی است که محققین و علاقه‌مندان دانش علم داده با کاربردهای گسترده و عظیم این علم آشنا کند.
 علم داده با ظهور شبکه های اجتماعی رشد بسیار زیادی کرد زیرا داده های منتشر شده روز به روز گسترده‌تر شد به همین دلیل کارها و تحقیقات انجام شده در این حوزه مطالعاتی نیز رشد چشمگیری کرد.
بدین ترتیب در این مقالات کارهای انجام شده بر روی داده های شبکه های اجتماعی با استفاده از روش های داده کاوی و یادگیری ماشین ارائه خواهد شد. امید است مطالعه این مقالات برای اشخاصی که به دنبال تحقیق و پژوهش در حوزه کشف دانش از شبکه های اجتماعی با بهره گیری از داده کاوی و یادگیری ماشین هستند مفید و سودمند باشد.

سامنر  در سال ۲۰۱۲ این ادعا را مطرح کرد که می‌توان با استفاده از تحلیل محتویات شبکه‌های اجتماعی در مورد اختلالات شخصیتی یک فرد نظر داد.
 در این پژوهش با استفاده از ویژگی های پروفایل کاربر +  متغیر های زبان شناختی توییت های تولید شده توسط فرد در مورد احتمال اختلالات شخصیتی او تحلیل انجام شده است. متغیرهای زبان شناختی توییت ها توسط نرم افزار LIWC  که یکی از معروف ترین ابزار ها برای کار  روانشناختی بین محققین این حوزه است انجام شده است.
 مجموعه داده این تحقیق از ۲۹۲۷ کاربر تشکیل شده است از اطلاعات این کاربران ۵۸۶ ویژگی استخراج شده که  برای ایجاد مدل طبقه‌بندی از ۳۳۷ ویژگی بهره گرفته شده است. مدل ها توسط الگوریتم های یادگیری ماشین الگوریتم درخت تصمیم گیری، نایوبیز، جنگل تصادفی و ماشین بردار پشتیبان تولید شده‌اند.
نقطه قوت این تحقیق مجموعه داده  قوی آن است، نویسنده معتقد است با توجه به نتایج بدست آمده میتوان از محتویات شبکه های اجتماعی برای شناسایی اختلالات شخصیتی در فرد  بهره جست.

کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه علم داده و داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.