شناسایی سن و جنسیت در شبکه های اجتماعی فیس بوک

شناسایی سن و جنسیت در شبکه های اجتماعی فیس بوک


  • 98 بازدید

در این سلسله مقالات آکادمی داده به دنبال ارائه مطالبی است که محققین و علاقه‌مندان دانش علم داده با کاربردهای گسترده و عظیم این علم آشنا کند.
 علم داده با ظهور شبکه های اجتماعی رشد بسیار زیادی کرد زیرا داده های منتشر شده روز به روز گسترده‌تر شد به همین دلیل کارها و تحقیقات انجام شده در این حوزه مطالعاتی نیز رشد چشمگیری کرد.
بدین ترتیب در این مقالات کارهای انجام شده بر روی داده های شبکه های اجتماعی با استفاده از روش های داده کاوی و یادگیری ماشین ارائه خواهد شد. امید است مطالعه این مقالات برای اشخاصی که به دنبال تحقیق و پژوهش در حوزه کشف دانش از شبکه های اجتماعی با بهره گیری از داده کاوی و یادگیری ماشین هستند مفید و سودمند باشد.

ساپ در سال ۲۰۱۴ به دنبال رسیدن به روشی برای شناسایی سن و جنسیت در شبکه های اجتماعی، تحقیقی را شروع کرد.

شناسایی جنسیت و سن در بسیاری از موارد پركاربرد و از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد از مواردی كه می‌توان به اهمیت این مسئله اشاره نمود در سیستم‌های توصیه گر در حوزه‌های مختلف مانند فروش اینترنتی ، پیشنهاد فیلم ، کاربردهای پزشكی ، رژیم‌های غذایی ، توصیه‌های ورزشی و ... می‌باشد به‌عنوان‌مثال در یك سیستم فروش اینترنتی این سیستم‌ها با حدس زدن شیوه تفکر کاربر به وی مناسب‌ترین و نزدیک‌ترین کالا به سلیقه او را شناسایی و پیشنهاد می‌کند حال اگر این پیشنهاد در راستای جنسیت كاربر هدف‌گذاری شود می‌تواند كمك بسیاری به این سیستم نماید و یا این سیستم می‌تواند موجب افزایش آگاهی کاربر درزمینهٔ موردعلاقه وی می‌شود مثلاً در حین ارائه توصیه به کاربر با توجه به جنسیت و سن كاربر موجب می‌شود تا وی با اقلام و اشیاء جدیدی را که قبلاً آن‌ها را نمی‌شناخته، آشنا شود.
بنابراین تحقیق می‌توان با استفاده از لکسیکون برای شناسایی جنسیت مدلی با دقت ۹۱ درصد و برای شناسایی سن مدل با دقت ۸۳ درصد ارائه کرد.
در این لغتنامه دیکشنری شامل لغت و وزن آنها ارائه شده است. بدین ترتیب که با استفاده از الگوریتم های رگرسیون، ماشین بردار پشتیبان و ویژگی‌های لغتنامه مدل هایی برای شناسایی سن و جنسیت در شبکه های اجتماعی ارائه شده است. مجموعه داده تحقیق شامل ۷۵ هزار کاربر شبکه اجتماعی فیس بوک می باشد، معمولا تحقیقاتی که در شبکه های اجتماعی انجام میشود در توییتر انجام می گردد زیرا این شبکه اجتماعی راحت تر داده در اختیار پژوهشگران توسط برنامه های کاربردی خود قرار می‌دهد از این جهت این تحقیق از فیسبوک استفاده کرده است.  لغت نامه ایجاد شده در این تحقیق برای شناسایی جنسیت و سن کاربران شبکه اجتماعی فیس بوک به صورت رایگان منتشر شده است. 

 

کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه علم داده و داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.