خلق ارزش از طریق تحليل داده ها

خلق ارزش از طریق تحليل داده ها


  • 767 بازدید

داده ها می توانند به روش های مختلفی در صنایع مختلف ارزش ایجاد کنند. در این قسمت به ذکر برخی از آنها می پردازیم: 
1. ایجاد شفافیت 
در دسترس قرار دادن داده ها برای ذی نفعان مختلف می تواند ارزش زیادی ایجاد کند. در صنعت تولید یکپارچه کردن داده های واحدهای تحقیق و توسعه، مهندسی و واحدهای تولیدی می تواند زمان تولید محصول را کاهش دهد و کیفیت محصول نهایی را ارتقا دهد.
٢. بهبود عملکرد

زمانی که داده ها به فرمت دیجیتال ایجاد و ذخیره شود، سازمانها می توانند داده های مربوط به عملکردشان را با دقت و جزئیات بیشتری در اختیار داشته باشند، فرآیندها را تغییر دهند و نتایج این تغییر را در عملکرد سازمانی بررسی کنند. به این ترتیب می توانند روش های بهینه برای انجام فعالیتها را بیابند، ریشه مشکلات را دریابند و عملکردشان را بهبود دهند.
٣. تقسیم بندی مشتریان برای ارائه خدمات سفارشی شده 
داده ها به سازمانها این امکان را می دهند که مشتریان خود را گروه بندی کنند و کالاها و خدمات سفارشی شده به آنها ارائه کنند. این کار در بازاریابی و مدیریت ریسک کاملا جاافتاده است و در صنایع دیگر هم می تواند استفاده شود.
۴. کمک به تصمیم گیری از طریق الگوریتم های کامپیوتری 
تحلیل داده ها می تواند به تصمیم گیری کمک کند، ریسک ها را کاهش دهد و دانش جدیدی ایجاد کند که تا پیش از این وجود نداشت. برای مثال سازمان های مالیاتی می توانند سیستم های مدیریت ریسک طراحی کنند که موارد مشکوک در فرآیند اخذ مالیات را گزارش دهد و خرده فروشان می توانند برای مدیریت موجودی و قیمت گذاری کالاها مطابق با فروش واقعی از الگوریتم های کامپیوتری استفاده کنند.
۵. ایجاد محصولات، خدمات و مدل های جدید کسب و کار 
داده ها به شرکتها این امکان را می دهد که محصولات و خدمات جدیدی را ایجاد کنند و مدل های کسب و کار کاملا جدیدی به وجود آورند. برای مثال شرکتهای تولیدی داده های واقعی عملکرد محصولات را از طریق سنسورها جمع آوری می کنند و از طریق تحلیل این داده ها نسل جدیدی از محصولات طبق نیاز واقعی مشتری طراحی می شود و خدمات پس از فروش به شکل نوینی ارائه می شود. به این ترتیب که با تحلیل داده های ارسالی سنسورها خرابی محصول پیش بینی می شود و قبل از وقوع خرابی اقدامات لازم برای حل مشکل شروع می شود.

منبع : علم داده: مفاهیم و مهارت ها، سهرابی و ایرج

کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه علم داده و داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.