رفتار کاربران شبکه اجتماعی توییتر در اعتراضات: رفتار اشتراک اطلاعات عمومی

رفتار کاربران شبکه اجتماعی توییتر در اعتراضات:  رفتار اشتراک اطلاعات عمومی


  • 886 بازدید

امروزه شبکه‌های اجتماعی یکی از مهم‌ترین ابزارهای انتقال و اشتراک اطلاعات هستند. کاربران این شبکه ها اقدام به تولید و اشتراک نظرات، عقاید و موضوعات مورد توجه خود می‌کنند. بدین ترتیب فیلد مطالعاتی در این حوزه ایجاد شده است به نام تحلیل رفتاری کاربران شبکه های اجتماعی.

 هدف از تحلیل رفتار کاربران، تحلیل فعالیت های آنهاست مانند اشتراک گذاری، پست مطلب، لایک مطلب، نظر دادن، فالو کردن و فعالیت‌های دیگر. در این مقاله یکی از رفتارهای جمعی کاربران در اعتراضات اجتماعی تشریح می گردد.
رفتار دیگری که کاربران شبکه اجتماعی به خصوص شبکه اجتماعی توییتر در حوادث و اعتراضات اجتماعی از خود بروز می‌دهند اشتراک اطلاعات عمومی است. بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی در مورد تمامی اتفاقات اطلاعات کافی ندارد، بلکه باید ابتدا توسط کاربران اصلی دنبال کننده موضوع آگاهی رسانی شده و سپس به همراهی آنها دل ببندند. به همین دلیل در این دسته توییت ها هدف اصلی آگاهی رسانی و اشتراک اطلاعات عمومی در مورد رخداد می باشد.
 کاربرانی که به رخداد سمپاتی دارند و آن را دنبال می کنند به دنبال همراه کردن بقیه اکثریت ساکت و ناظر هستند به همین دلیل این دسته توییت ها توسط آنها تولید و منتشر می‌شود.
 اشتراک  اطلاعات عمومی در رویدادهای مختلف بسیار مورد توجه کاربران شبکه های اجتماعی می باشد و حجم بسیاری از تولید محتوای تولید شده در مورد رویدادها در این گروه طبقه‌بندی می‌شود.
برخی از شاهدان عینی اقدام به تولید محتوا در این گروه میکنند. سازمان‌های رسمی مانند پلیس یا بانک‌ها برای رساندن واقعیات به گوش مردم نیز از این دست توییت ها یا محتوا تولید می‌نمایند.
 چند توییت فارسی و انگلیسی از این رفتار برای مثال ذکر می گردد:

Security cameras in this area b/c big brother can newer enough eyes on us. Arrest during test run for #occupywallstreet

بانک کاسپین که توسط بانک مرکزی مجوز گرفته پول میلیون ها آدم رو خورده   #بانک #کاسپین
هزاران زن سرپرست خانوار توسط کاسپین چایپده شده!! #کاسپین

در واقع هدف اصلی در این گروه آگاهی‌رسانی و رساندن اطلاعات عمومی در مورد رخداد به کاربران عمومی شبکه اجتماعی است.

در حدود پنجاه مقاله فارسی در مورد تحلیل رفتار در شبکه های اجتماعی برای اشخاصی که به موضوع تحلیل رفتار در شبکه های اجتماعی علاقه مند هستند. 

کپی برداری بدون ذکر منبع، براساس قانون جرایم اینترتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.